Csarli Parkőr
Kurt Vonnegut: Virágvasárnap
Vonnegut önéletrajzi gyűjteménye (Helikon, 2OO3) mindazok számára érdekes lehet, akik nem találnak rendszeresen beszélő vajat a hűtőben, s nem váltak véglegesen és visszavonhatatlanul big badör függővé. Mindenesetre jól működik nála a hedonisztikus adaptáció. Hiába, ő a Király Irokéziában.
Bevezetésében Cassius Clay és Hemingway legjobb napjaira emlékeztető előszóval kezd, melyben - saját szavaival - a nagyregény elemi ereje egyesül a haditudósítások vérfagylaló közvetlenségével, sőt sikerült egybegyúrni a zenés színház talmi ragyogását a novella halálos erejű balhorgával, mindez szagosítva van a személyes levelek szekrényillatosító labdacsillatával, s Amerika történelmének lüktető ritmusát keveri a hegyi beszéd irgalmasságával. Remekművének új elnevezést is talál: blivit, ami két kiló szart jelent egykilós tasakban.
A kanárimadarat a szénbányászok azért vitték magukkal a tárnába, hogy jelezzék a fojtó gázokat. Ezzel a hasonlattal jelöli ki Vonnegut a művészet helyét az univerzumban, jelezve ,hogy nem minden vesz egyformán komolyan.
Könyvének jobban örülni, mint a nagykőrösi bébikötvénynek, noha nem hihetjük komolyan, hogy a szerző elégséges módon töltene ki egy pályaalkalmassági tesztet az "Akar e ön polgármester lenni?" rovatban, célja valószinűleg komoly, ha azt mondja, a kreatív írásművészet nevű küzdősportban akar Grand slamet nyerni.
Csak sajnálhatjuk, hogy nem indult a Gosford Park bemutatásához időzített Krimiben tudós filnovellapályázaton, melynek fődíját Gombás Kati /Vida Géza / Helkama 41O-Eladva c. munkája nyerte.
A jeles amerikai írót, kinek biográfiáját a Világirodalmi Lexikon a vontatottság és Vong vicsit / lao költő / közt taglalja elsősorban azoknak ajánljuk, akik a frankfurti könyvvásáron nem a Modern Tolking énekesének /Dieter Bohlen / memoárját keresték a leghevesebben. A vonneguti látásmóddal ábrázolt Jézus a
feltámasztott Lázárral, még megközelítheti a szombat-vasárnap kb. 7 millió dollár bevételt jelentő Pinocchio sikerét.
A szerző az önéletrajzot eddig kispórolta az életműből, pontosabban a Halálnál is rosszabb sorsok önéletrajzi kollázsa megjelent ugyan magyarul, ám erősen megcenzúrázva. Sebaj, olvassuk helyette a Virágvasárnapot!
"Nyolcvanéves, hat gyerekes, elvált, erősen dohányzó, az alkoholról leszokott, grafikával és írással foglalkozó író megértő olvasót keres" Írhatnánk meg apróhirdetését /apropó: pr-munkatárs is volt!/, kár hogy nem ihatunk már vele az "Üres Órá"-hoz címzett kocsmában, mostanában igen megjavult, más közösséget keres: "Az emberek természetesen nem a prédikáció kedvéért jönnek el a templomba, hanem, hogy fényes nappal is Istenről álmodhassanak." /Vonnegut/
Azért néha ő is megkapja a magáét: Vonnegut egy interplanetáris románcíró, aki olyan gyorsan tűnt el a sci-fi területéről, amilyen gyorsan fizet az ember a benzinkútnál, kotyvaléktúró, a találékonyság önelégültséggé válik nála, s az ő könyvéből készült minden idők legrosszabb filmje. Kritikája a Jó Öreg Linkségbe van csomagolva. A benzinkút más helyen is felmerül Vonnegut kapcsán, a science-fiction kétkötes munkájában Aldiss szerint :"Vonnegut rögvest elszelelt a sci-fi térségeiből,mihelyst volt annyi dohánya, hogy benzint vegyen." Noha maga a monográfia is egy Vonnegut idézettel kezdődik. "Apám befejezhetné már a science-fiction írást és írhatna olyasmit, ami a legtöbb embert érdekli."
Egy híján húsz írást foglal magába a kötet. Talán eddig a legteljesebben tárja föl Vonnegut életrajzi adatait. A különböző műfajú és súlyú írásokat a Virágvasárnap című "prédikáció" tartja el, veszi a hátára. A szöveg Jézus életéből merít. Mikor Júdás sajnálja Jézustól a drága kenetet/3OO dénár /,Jézus erre így szólt: "Hagyd, hiszen temetésem napjára szánta, mert a szegények mindig veletek lesznek, de én nem leszek mindig veletek." Vonnegut az olvasóival, Jézus a tanítványaival érzi igazán jól magát. A Biblical Archeology Rewiew szerint első századi az arámi nyelvű felirat: "Jakab, József fia, Jézus testvére" ,ami az első történelmi utalás Jézus létezésére s arra, hogy egy szent is csak közösségben létezhet.