Kádár Szolnokon
Kedves nézőink!
Július 9-15-ig vetítjük a Kádár című magyar dokumentum filmet.
Július 9-én 18.15 órakor közönségtalálkozót tartunk amelyen részt vesznek a film alkotói: Muszatics Péter és Buslig Eszter.
Belépő 690 Ft.
TiszaPartMozi
Templom.u 4.
tel:06-424 910
A Kádár című film az egykori pártfőtitkár alakját eleveníti fel. A Kádár-korszakról még ma sem él tiszta kép sokakban, az 1989. július 6-án meghalt Kádár János árnyéka – kimondva-kimondatlanul, pro vagy kontra – sok év múltán is meghatározza a hazai politikai és közgondolkodást. A „kádárizmus”, mint ezt számos tanulmány, irodalmi mű, film mutatja, komoly viták tárgya, feldolgozatlan és fájó emlék a magyar társadalom számára. Muszatics Péter rendező és Buslig Eszter dramaturg filmje természetesen nem vállalkozik az egész ellentmondásos korszak ábrázolására, a rendkívül összetett problémakör egy részét: Kádárt, a politikust mutatja be.
Számos adat, hazai és moszkvai levéltári dokumentum alapján viszonylag pontosan rekonstruálni lehet Kádár János politikai pályafutását. Muszatics Péter és Buslig Eszter többhónapos kutatómunkát végzett a forgatás előtt. Pók Attilával, az MTA Történettudományi Intézetének főigazgató-helyettesével, a film szakértőjével jelölték ki az interjúalanyok körét. A Magyar Távirati Iroda Fotótárából és a Magyar Televízió Archívumából válogatták a korabeli híradófelvételeket, sajtófotókat, emellett felhasználtak képeket Tömpe István (id. Tömpe István, a Magyar Rádió és Televízió volt elnökének fia) magángyűjteményéből is.
A film, alkotóinak szándéka szerint, a legfrissebb történelmi kutatási eredményeken alapulva közérthető és objektív képet kíván nyújtani Kádár politikai pályafutásáról. A megszólaló interjúalanyok elbeszélése nyomán és Kádár híres utolsó beszédének elemeiből, fotókból és tv-felvételekből áll össze az ellentmondásos politikusi életút.
Az interjúalanyok között szerepel Kádár egykori munkatársa, Berecz János, a kétkötetes Kádár-életrajz szerzője, Huszár Tibor; az 1956-os Intézet fiatal történésze, a Hétköznapi élet Kádár János korában írója, Valuch Tibor; a Pázmány Péter Katolikus Egyetem tanszékvezető professzora, M. Kiss Sándor; az irodalomtörténész Takács Ferenc; a szociológus Miszlivetz Ferenc; A kádári megtorlás rendszere című könyv szerzője, a jogtörténész Zinner Tibor, valamint a film történész szakértője, Pók Attila.