Intelem
Franciaországban a Leon Blum által vezetett Népfront vezetőjének megölésére a kommunista Aragon nyíltan buzdított. Céline pedig a Rövid zenedarab a tömeggyilkosságokhoz c. pamfletjében azt írta, hogy egyetlen, a saját hányásában fuldokló árja több ezerszer fontosabb, mint 120 ezer Einstein. Az ítélet vagyonelkobzással kezdődött. Döblin franciává lett. E korban születtek azok az útlevelek, amelyeket több országra érvényesítettek, kivéve a kiállító országot, amely eredetileg a haza lett volna. A száműzetésbe kényszerült, osztrák regényíró Joseph Roth, cikk helyett ( Statt eines Artikels) azt írta, hogy olyan újságra vár, amelyik soha nem jelenik meg, de amelyben a dolgok nevükön nevezhetők. Kiderülne belőle, hogy a miniszter puszta szócső, a proletariátus vereséget szenvedett, a demokrácia diktátorhiányban szenvedő gyarlóság. A diktatúra józansághiány. Hannah Arendt, aki maga is később fogoly lett, ironikusan megjegyezte, hogy a kortárs történelem új emberi lényt teremtett, azt az egyedet, akit ellenfelei koncentrációs táborba zártak, míg barátai internálják. A korszak komikus jelleget öltött: Arthur Koestler(akit korábban Sevillában ítéltek halálra) és Rajk László egy táborban raboskodott. A diktatúrák árnyékában a nemzet értelmét eltörölték. Gyarlón képzett demagógok nyitottak utat a kulturális kétségbeesésnek. A választók előtt csak rossz alternatívák voltak. Voltak hivatásos és alkotmányos optimisták. Az előbbiek becsapták a népet, az utóbbiak önmagukat. Hitler felmondta a békeszerződést, de egy hadüzenet sem jelentett háborút. Sztálin érdekelt volt a Hitlerrel való együttműködésben. Sztálin Vorosilov révén vadászatra hívja Drax admirálist(az angol küldöttség tagja volt), s a humorra érzéketlen Vorosilovval olvastatja fel titulusát, ami így kezdődött:” Én, Edward Frederick Lindley, Halifax őrgrófja, a legméltóságosabb térdszalagrend lovagja…stb.” Drax nem késlekedett a lovagi címek történetének előadásával, megemlítette, hogy ő egyszersmind Bath lovagrendjének főparancsnoka is.
-Lavór? -kérdezte Vorosilov.
Mire Drax, akinek fogalma sem volt önnön lovagrendje történelméről, mely szerint a külföldi háborúkból hazatért fáradt és piszkos lovagok a király fürdőjében tisztálkodhattak, adós maradt a válasszal.
A német-orosz, úgynevezett Ribbentropp paktumot horogkeresztes zászlók üdvözölték Moszkvában.
A filmgyárakból kölcsönözték ki őket
Kerekes Tamás
By© Rajkó Félix
Könyvem a két világháború közötti európai kulturális történelem sorstalanságának elbeszélése. Két diktatúra szakadt a világra ekkor, a bolsevizmus és a nácizmus. Összeölelkezésük az a pillanat, amikor milliók sorsa dőlt el. Én azonban nem tudom elfogadni, hogy ezekre a milliókra a szükségszerűség bárdja sújtott le. Az, hogy valami megtörtént, nem jelenthette azt, hogy így is kellett megtörténnie. Minél kevesebb az esély arra, hogy valami bekövetkezzék, annál bizonyosabb, hogy a nagy király, a véletlen jutott kiemelt szerephez. Kérdésekkel ostromoltam tehát a múltat. Mennyit értettek meg Európa legjobbjai abból, ami velük történt? Mennyiben voltak részesei a sorsuknak, vagy milyen mértékben osztott sorstalanságot a szellem embereinek a vak kényszer? Ezt a történetet véletlen találkozásokból, megjósolhatatlan esetlegességekből rajzoltam meg a könyörület dallamától kísérten. Hőseim a hontalanok, a menekülők, a hazájukat elvesztő mesterek, a nyelvükből kitagadottak. A korszak "rettenetes eredetiségét" kutatva szörnyű, véres dráma tárul elénk. Tragédia, amelyet bohózatelemek tettek elviselhetetlenné. A történet jelképes találkozásokban tárta fel önmegsemmisítő iróniáját: von Ribbentrop a kommunista Moszkvában a filmgyárból kölcsönzött horogkeresztes zászlók közepette a náci indulót hallgatja. Ez a bűnbeesett Európa jelképes pillanata. Ilyen szimbolikus jelenetekben és találkozásokban beszélem el a régi Európa pusztulását az új Európának." (a Szerző